Ek iş Olarak LR Doğrudan Satış

Doğrudan satışta, ürünler serbest çalışan iş ortakları tarafından pazarlanır. İş ortakları böylece cazip bir ek gelir elde ederler. Bazı iş ortakları kendilerine ait satış organizasyonları kurup serbest çalışmaktadır.

Aslında doğrudan satışın altında yatan fikir çok basit: Ürünler veya hizmetler serbest çalışan iş ortakları tarafından ek iş veya tam zamanlı iş olarak pazarlanıyor. Böylece yüksek maliyet getiren reklam çalışmaları, alınan hizmetlere ve ara satıcılara verilen kar marjlarından tasarruf edilir. Bu para örneğin LR’da üstün kaliteli ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, iş ortaklarına ücret ödenmesi ve iş ortaklarının eğitilmesi için yatırım olarak kullanılır.

Dünya çapında yaklaşık 70 milyon kişi doğrudan satış sektöründe faaliyet göstermektedir. Çalışanların çoğu ilk başlarda ek iş olarak başlayan girişim daha sonra tam zamanlı işe dönüşmüş. Sektörde faaliyet gösterenler doğrudan satış alanında yılda toplam 120 milyar US$ ciro elde etmiştir.

LR müşterileri açısından doğrudan satışın avantajları

  • Yüksek kaliteli ürünleri adil bir fiyata temin etme imkanı
  • Mağaza açılış-kapanış saatlerine bağımlı olmaksızın alışveriş
  • Evden konforlu alışveriş
  • Yüksek danışmanlık hizmeti

LR İş ortağı açısından doğrudan satışın avantajları

  • Ek iş olarak kolayca başlanabilir bir girişim
  • Sürekli ek ya da ana gelir kaynağı
  • Esnek çalışma saatleri
  • Bir ticaret girişimini kurmak için cüzi düzeyde olan başlangıç sermayesi
  • Geniş kapsamlı eğitim ve ücretlendirme konsepti

Doğrudan satış ile Network-Marketing arasındaki fark nedir?

Klasik doğrudan satış yöntemi, satış ortaklarını sattıkları ve aracı oldukları ürün ve hizmetler için ödüllendirir. Örnek olarak satış temsilcisi satışı veya parti satışıdır.

Network-Marketing ise klasik doğrudan satışın en dinamik şeklidir.  Satış ortağı, yaptığı satışın yanında ek olarak yeni satış ortakları kazanma ve bunları destekleme imkanına sahiptir. Bu yeni satış ortaklarını desteklemek, eğitmek, motive etmek ve yönetmek için satış ortağı örneğin prim ödemeleri gibi ek hizmetler alır.

Dolayısıyla, Network-Marketing’li doğrudan satıştaki ücretlendirme sistemi iki bileşenden oluşuır: Bir tarafta kar marjı ve diğer tarafta prim ödemeleri ile elde edilen gelir.